belépés∆

Happily Ever After (Jigyaku no uta) (2007)

Happily Ever After

 

Régen nem ütött ekkorát japán film all star szereposztása, mint Yukihiko Tsitsumi 2007-es, Happily Ever After című filmjéé. Miki Nakatani és Abe Hiroshi párosa egyedülálló, mintha eddig csak erre a filmre vártak volna, ezért alakították volna az elmúlt években filmes imázsukat. Most viszont jó pillanatban, jó filmet kaptak, és megalkották a modern japán film legösszeillőbb házaspárját.

 

 

Happily Ever After (Jigyaku no uta) (2007)Happily Ever After (Jigyaku no uta) (2007)


Az 1985 és 1990 között, főleg a középkorú nők köreiben nagy népszerűségnek örvendő manga adaptációja egy első ránézésre átlagos, lecsúszott család életébe vezeti be a nézőt. A férfi munkanélküli, aki a Japánban igen népszerű pachinko automaták világában tengeti hétköznapjait, miközben felesége folyamatosan dolgozik, s esténként szívét - lelkét kiteszi, hogy férje kényelmesen érezze magát... amit persze annak esze ágában sincs értékelni. Klasszikus japán családmodell, legalábbis a férfi-nő viszonyt tekintve. Ennek ellenére a nő imádja trehány, mihaszna férjét, s csak vele hajlandó elképzelni jövőjét. A most felvetődő „miért”-re ad választ a film.

 

Happily Ever After (Jigyaku no uta) (2007)Happily Ever After (Jigyaku no uta) (2007)


A filmben oly gyakran felbukkanó un. „chabudai gaeshi”, azaz az asztal szélének a férfi általi megmarkolása, majd egy hirtelen, határozott mozdulattal való megemelése és magunktól való ellökése oly módon, hogy az lehetőleg 180 fokban megforduljon, tehát a feje tetejére álljon a japán popkultúra egyik igen divatos metaforája volt az anakronisztikus férfi-női kapcsolatnak. A '80-as, '90-es években kezdtek el végleg szakítani Japánban azzal az elképzeléssel, hogy a férj feleségének teljes jogú ura, de ez a változás még napjainkban is tart. Tehát a plakáton szereplő és több alkalommal, slow motionban bemutatott asztaldobálás remekül írja le szavak nélkül a két főszereplő viszonyát, s teremti meg a film alaphangulatát - keserédes komédia, némi drámával vegyítve.
A Happily Ever After első látásra talán hasonlít Nakatani előző, Memories of Matsuko című filmjéhez, hiszen a színésznő itt is egy sorscsapásokkal tarkított női életet formáz meg, ám ez csak látszólagos egyezés. Egyrészt itt egy pár életébe kapunk bepillantást, másrészt a HEA közel sem olyan érzelmi hullámvasút, és a drámai elemek is inkább viccesre vannak véve benne. Talán ez egyébként a film egyetlen hibája, annyira hűen akarja követni a mangát, hogy attól statikus, helyenként egyenesen üres lesz. Bármennyire ügyes a két színész, valahogy mintha béklyókban vergődnének. Abe morcos kőarca és Miki együgyű idealizmusa néhol bizony erőltetettnek tűnik.

 

Happily Ever After (Jigyaku no uta) (2007)Happily Ever After (Jigyaku no uta) (2007)

 

Ettől függetlenül a film igen szórakoztató, nem szokványos romantikus film és végképp nem szokványos komédia, ezért férfitársaimnak is erősen ajánlott.

imdb

 

 

Hozzászólások   

#3 YEZy 2009-07-25 03:39
Nem volt rossz film, de nekem úgy tűnt, hogy mindent túlhúztak benne. Az elején a komikus rész gyakorlatilag abszolút nélkülöz minden komolyságot, aztán ugyanezzel a lendülettel váltanak át más stílusba, majd melodrámába. Abe egyébként szenzációs, tök mindegy, milyen figurát kell alakítania, mindig elsőosztályú.
Hogy mitől jó a pachinko, arra nem sikerült rájönnöm, amikor elsétáltam egy-egy előtt, mindig megcsapott az üvöltő zene, a játékgépek zaja és a tömény bagófüst... Már ez eltérített attól, hogy benézzek... :-)
#2 fea 2009-07-24 00:28
Ahogy az alábbi kép is mutatja, a társadalom minden rétege érintve van benne szerintem. Én csak azt nem értem, mit élveznek benne ennyire, állítólag kb. 25-30 trillió yenes üzlet évente.

#1 Yakuza 2009-07-23 22:53
Manu's back! Bár csak ritkán ragadtatom magam romkomra, talán ezzel érdemes lenne próbát tennem. Egyébként csak ilyen elvadult arcok szoktak pachinkózni?

A hozzászólás nem engedélyezett, regisztráció és bejelentkezés szükséges.

Cikkek találomra

Breaking News (2004)

Breaking News (2004)

Hongkongi akcióvígjáték a PR és a média uralásának fontosságáról a rendőri munka során. Az alapötlet jó, még ha nem is túl eredeti (két évvel ezelőtt majdnem ugyanezt a sztorit járta körül egy amerikai film,...

Castaway on the Moon (Kimssi pyoryugi) (2009)

Castaway on the Moon (Kimssi pyoryugi) (2009)

"A Castaway on the Moon a My Sassy Girl után a legjobb koreai romantikus vígjáték". Nem egy helyen olvasható ez az összehasonlítás, még akkor is, ha a műfaji besorolás nem egészen stimmel. Az viszont bizonyos,...

Nameless Gangster (Bumchoiwaui junjaeng) (2012)

Nameless Gangster (Bumchoiwaui junjaeng) (2012)

Az idei év egyik nagy durranása volt a dél-koreai mozipiacon a fiatal rendező, Jun Dzsongbin harmadik nagyjátékfilmje. A darab hetekig vezetette a jegyeladási listákat, a kritikusok ódákat zengtek a törtető "keresztapa" történetéről, a külföldi fesztiválok...

Tokyo Raiders (Dong jing gong lue) (2000)

Tokyo Raiders (Dong jing gong lue) (2000)

Tokyo Raiders (Dong jing gong lue) (2000)iMDB  Az Egyesült Államokban egy kínai lány, Macy éppen az esküvőjére készül, azonban a vőlegény nem érkezik meg. Macy bánatában hazautazik Hongkongba, hogy összepakoljon és a férjjelölt legutolsó ismert tartózkodási...