belépés∆

Shadow Warriors (Kage no Gundan) (1980)

Shadow Warriors (Kage no Gundan) (1980) 

 

A japán filmiparban időnként hullámokban követik egymást a témák. A nindzsák világát a SHINOBI NO MONO sorozat után kissé hanyagolták, bár ez azért nem jelenti azt, hogy ne készültek volna ilyen témájú alkotások. A nagy feltámadásra azért még várni kellett, de csak bekövetkezett. Az elnyűhetetlen Iga klán kalandjaiban még számos lehetőség rejlett. Kudo Eiichi 1980-ban leporolta a témakört.

 

Iemitsu shógun váratlan halála és a rendezetlen örökösödési kérdés politikai feszültséget, meg zűrzavart hoz az országba. Egyes politikusok nekilátnak a saját pecsenyéjüket sütögetni, melyhez a legkülönfélébb módszereket választják. Ebbe belefér a roninok kiüldözése a fővárosból éppúgy, mint a rablóbandák felszámolása, vagy a vetélytárs megöletése. Miután az út vége a hatalom csúcsa, vagy a sírgödör, az eszközökben nem válogatnak. A Tokugawa örökös elrablása végképp felborítja a politikai rendet. A különféle nindzsa klánok titkos megbízatásokat kapnak, köztük a már hanyatlóban lévő Hattori család is, amely azonban korántsem egységes a hozzáállásban...

Shadow Warriors (Kage no Gundan) (1980)
Shadow Warriors (Kage no Gundan) (1980)

A nagyhírű, valóban létezett (létező?) Hattori család számos mozi által lett híressé. Történelmi szerepük nem kétséges. A Tokugawák bizalmasai voltak, viszont ezenkívül keveset lehet tudni róluk. Nagyon alkalmasak hát mindenféle valós és elképzelt kaland szereplőinek. A forgatókönyv ezúttal szokatlan kiindulópontot választott, haragban vannak az egykori gazdával, s két ágra szakadtak. Az idősebbik fivér hajlandó elfelejteni apjuk megaláztatását és halálának körülményeit, keresi a módot a pozícióba történő visszajutásra. Az ifjabbik viszont a gazdagokat fosztogatja, egyfajta nemes bosszúként. (A nindzsa képzettség révén ez nekik inkább „buli”, mint kihívás.) Kissé hűvös a viszonyuk, amit az is mutat, hogy időnként kiosztják egymást szóban, de a pofonoktól sem riadnak vissza. „Bekavar” az amúgy is zavaros viszonyba egy serdülő lány nővé érése, na meg a halálos rivális felbukkanása, akinek szintén van egy hasonló korú lánya.

Shadow Warriors (Kage no Gundan) (1980)
Shadow Warriors (Kage no Gundan) (1980)

Mint az a fenti bevezetőből sejthető, a célközönség a fiatalabb korosztály. A rendező kifejezetten lazára veszi a film elejét, ironikus-parodisztikus a felfogása. Ezek az elemek később sem tűnnek el teljesen. Jó pár „cikizés”, ugratás van szereplők között. A rendező mintha azt sugallná, azért véresen komolyan nem kell venni az egészet. (Amíg el nem vágják valakinek a nyakát.Tongue out) A két klán első összecsapása kísértetiesen hasonlít az amerikai futball támadó-védő csapatainak egymásra rontására. A fényképezése ezt sugallja, amire a zene még ráfejel. Leszámítva persze a nindzsák „szabálymódosítását”, miszerint a földre vitt „játékosba” kés szúrandó. Ez az amúgy nem túl finom amerikai szabálykönyvbe sem fér bele. Watase Tsuheniko, Hattori Hanzo megformálója mifelénk alig ismert, de akkoriban Japánban mint kiváló színészt és harcművészt tartották számon. A színészi képességeit már az elején igazolja, később aztán igazi harci parádét ad elő.

Ellenfele a hírhedt Fuma klánból könyörtelen, magasan képzett nindzsa. Igazi förtelmes alak. A színrelépésével áttérünk a kalandfilm világába. Aligha spoiler, ha leírom, hogy végére aztán a két klán teljes erővel összecsap a vártoronyban. (Ezért forgatták le az egész filmet.Wink) Magas szintű, pörgős, hosszú harci jelenet, a legjobb hagyományok szerint. Nincsenek trükkök, azok a torony látványos pusztulására maradnak, csak kiválóan képzett kaszkadőrök.

Kudo Eiichi, a rendező, végig több húrt penget. Kedélyeskedik, majd akcióba megy át, drámát visz a színre, néha, teljesen váratlanul, alaposan bekeményít. Igyekszik fenntartani a célközönség gyorsan változó érdeklődését. Hangulatteremtő képessége ezúttal sem hagyja cserben. Az igazi bravúr az, hogy ebben a stíluskavarodásban képes rendet tartani, a film nem esik szét. Ilyen stílusú nindzsa mozit még nem láttam. Szokatlan, de egyáltalán nem rossz, sőt!

Shadow Warriors (Kage no Gundan) (1980)
Shadow Warriors (Kage no Gundan) (1980)

Természetesen elsősorban a hasonló kalandok kedvelőinek ajánlom. Frissebb szemlélete minden bizonnyal közelebb áll a fiatalabb korosztályhoz, mint az Ichikawa sorozaté. A film mostanában megjelent felújított változatban, érdemes a beszerzésével próbálkozni.
Megjegyzés: A mozi fogadtatása várakozáson felüli volt. Jöhetett hát az újabb bőr a rókáról. 1980-85  között a Kage no Gundan 5 évadon át ment a japán TV-ben. Ott már Sonny Chiba vette át Hattori Hanzo szerepét, valami elképesztő sikerrel. Az eredeti TV sorozat megjelentetése folyamatban van.
 
Rendezte: Kudo Eiichi
Főszereplők: Watase Tsunehiko, Saigo Teruhiko; Narita Mikio, Ogata Ken
(1980; 133 perc)
imdb

 

A hozzászólás nem engedélyezett, regisztráció és bejelentkezés szükséges.

Cikkek találomra

Dragon Squad (2005)

Dragon Squad (2005)

Dragon squad (Maan lone)  IMDb 

Spring in a Small Town (Xiao cheng zhi chun) (1948)

Spring in a Small Town (Xiao cheng zhi chun) (1948)

Ez a 60 éves, fekete-fehér dráma is azon alkotások egyike, amik esetében a figyelem felkeltéséhez bőven elég volna egy mindössze egymondatos ajánló, így kezdjük is ezzel a cikket. A Spring in a Small Town-t 2002-ben...

The Hypnotized aka The Faceless Beauty (Eolguleobtneun minyeo) (2…

The Hypnotized aka The Faceless Beauty (Eolguleobtneun minyeo) (2004)

  imdbKim in Shik ismét nem kispályázik, szépen lassan, mérnöki precizitással ás szereplői érzelmeinek legmélyére... 

The Lowly Ronin 6 - Betrayal At Yatate Pass (Suronin Makari Toru:…

The Lowly Ronin 6 - Betrayal At Yatate Pass (Suronin Makari Toru: Toge ni Uragiri o Mita) (1983)

Előbb-utóbb ennek be kellett következnie, eljött a búcsú ideje, lezárult a mini-sorozat. Lássuk, mit tartogattak a japán TV nézőinek a végére, amit – szerencsére – ma már mi is élvezhetünk.