belépés∆

Millennium Mambo (Qianxi manbo) (2001)

 

Millennium Mambo (Qianxi manbo) (2001)


Hsiao-hsien Hou (Flowers of Shanghai, Café Lumiere, Three Times), ezredfordulóra készített filmje, mint ahogy arra a francia és amerikai fordítók a címben rámutattak. Hounak ez a második filmje, amit látok, s mindkettőt valaminek az alkalmából forgatta: ezt a már említett okból, a Café Lumiere-t meg Ozu születésének 100. évfordulójára, s ez nem biztos, hogy jót tett e munkáknak.

A téma: egy lány élete az ezredfordulón. Talán túl sok személyiséget akart egy emberbe zsúfolni, vagy éppen ellenkezőleg, a mai emberre jellemző kiüresedést akarta bemutatni, de valahogy az egész túlságosan semmilyen. Mintha átmennénk a szomszéd 20 év körüli lányhoz és valami szociográfiai filmet készítenék róla. Nem mondom, hogy ebben bármi rossz lenne, de akkor tényleg legyen dokumentarista, és ne játékfilm. Ha arról az oldalról közelítünk a filmhez lehet izgalmas, így fikcióként számomra viszont elég unalmasnak tűnt.
Mindenképpen hangulatfilm, arra kérné a nézőt, hogy átélje a főszereplő érzelmeit, de nehezen sikerül beleilleszkedni a lány bőrébe. Túl átlagos. Persze az is lehet, hogy túl sok ilyen embert ismertem már és ezért nem ment, könnyen meglehet. Látszik a rendező érzékenysége, profizmusa, de valahogy számomra nem jött át az atmoszféra, vagy legalábbis túl ismerős volt ahhoz, hogy lekössön. Túl sok céltalan fiatal él az ember körül, aki esténként betép, lemegy tompulni egy rave, trance, vagy goa partira, emberi érzelmekre képtelen, önös lény. A zene egyébként kiemelkedően jó, és nekem sokat segített, hogy végigüljem a filmet. Bár csak a lány által látogatott és az otthon hallgatott zenékre koncentrál, saját soundtrackje nincs, ezek a számok a folyamatos tuca-tuca mellett mégis valahogy légies hangulatot árasztanak, számora egy két képpel egyetemben az egyetlen atmoszferikus elemet képviselték.
Bár nem tudom méltatni ezt a filmet, nem szeretnék senki elrémíteni, mindenképpen átlagon felüli alkotás, ami megválogatja nézőit. Engem sajnos kiszórt.

A hozzászólás nem engedélyezett, regisztráció és bejelentkezés szükséges.

Cikkek találomra

Longinus (2004)

Longinus (2004)

   IMDb Ryuhei Kitamura stílusa valahogy nem az én világom. Talán azért, mert a filmjei általában nem rendelkeznek igazi történettel, csak kevés alapot kapnak a pörgős akciójelenetek, amik így, biztos táptalaj nélkül csak rövid időre tudnak lekötni....

Poker King (Pou hark wong) (2009)

Poker King (Pou hark wong) (2009)

Kedvenc fetisiszta rendezőnk, a melltartók nagy rajongója, Chan Hing-Ka idén is Wong Jing elsőszámú kihívójának jelentkezett. Miközben felmarkolt némi honoráriumot az oroszoktól, akik leforgatták a Breaking News helyi adaptációját, felmérte, hogy mivel ütheti ki Wong-ot...

Yellow Line (Ousen chitai) (1960)

Yellow Line (Ousen chitai) (1960)

Ishii Teruo chitai sorozatának harmadik darabja természetesen igazi, hamisítatlan film noir, ezúttal már színesben! A megszokott, jellegzetes összetevők megmaradtak, akárcsak a hangulat, így evidens, hogy egy újabb szórakoztató 75 percet kap a néző.  

Dream (Bi-mong) (2008)

Dream (Bi-mong) (2008)

Nincs is annál hálátlanabb feladat, mint Kim Ki-Duk filmjeiről ajánlót, vagy kritikát írni. Ennek legfőbb oka, hogy annyira egyéni stílusa van, hogy igazándiból nem is lehet a többi rendező munkáihoz hasonlítgatni a műveit, ráadásul a...