Hírek:

Ha kérdésed van, azt a fórumon tedd fel, emailt, privát üzenetet csak akkor írj az adminoknak, ha a fórummal van probléma!
A félreértések elkerülése végett: mi is csak azokat a feliratokat ismerjük, amik kint vannak a főoldalon, ilyen témával foglalkozó kérdésekre ezért nem válaszolunk és nem nagyképűségből.

 

Szerző Téma: A DVD lemezek tartósságáról  (Megtekintve 2574 alkalommal)

  • No avatar
  • *
  • Karma: 76
2007. Január 30. 13:55, Kedd
Már többször hallottam amolyan városi legenda szintjén, és legfőképp CD lemezekről, hogy a lemezek adattároló képessége időben korlátos, ergó egy idő után elvszik. Most találtam egy ilyesmi bejegyzést egy másik fórumon:

"A DVD-lemez alapanyagául szolgáló polikarbonát hordozó egyik rossz tulajdonsága, hogy hajlamos
felvenni a légköri nedvességet. Mivel ez a két félből összeragasztott DVD-lemez külső részéről kezdődően indul,
ezért ott a nedvesség hatására a fényvisszaverő réteg oxidálódik, megmattul.
Ezt lehet késleltetni jó alapanyag megválasztásával, de teljesen megszüntetni nem lehet."

Ez némileg pánikba ejtett, lévén a filmjeim nagy része így táolódik, és szeretném megőrizni őket azért jó pár évig, legalább addig, amíg ez a DVD technológia még nem elavult.
Az is elég rémisztő, hogy mostanság próbáltam ki cirka 4-5 éves MP3-as Memorex lemezeket (CD) és elég bajos a beolvasásuk.

Tehát: Milyen adathordozót érdemes venni? Menni ideig bírják? Mikor érdemes az archivált dolgokat új lemezre frissítni? stb. Min érdemes tárolni a cuccokat?

  • *
  • Karma: 80
2007. Január 30. 14:24, Kedd
Már többször hallottam amolyan városi legenda szintjén, és legfőképp CD lemezekről, hogy a lemezek adattároló képessége időben korlátos, ergó egy idő után elvszik. Most találtam egy ilyesmi bejegyzést egy másik fórumon:

"A DVD-lemez alapanyagául szolgáló polikarbonát hordozó egyik rossz tulajdonsága, hogy hajlamos
felvenni a légköri nedvességet. Mivel ez a két félből összeragasztott DVD-lemez külső részéről kezdődően indul,
ezért ott a nedvesség hatására a fényvisszaverő réteg oxidálódik, megmattul.
Ezt lehet késleltetni jó alapanyag megválasztásával, de teljesen megszüntetni nem lehet."

Ez némileg pánikba ejtett, lévén a filmjeim nagy része így táolódik, és szeretném megőrizni őket azért jó pár évig, legalább addig, amíg ez a DVD technológia még nem elavult.
Az is elég rémisztő, hogy mostanság próbáltam ki cirka 4-5 éves MP3-as Memorex lemezeket (CD) és elég bajos a beolvasásuk.

Tehát: Milyen adathordozót érdemes venni? Menni ideig bírják? Mikor érdemes az archivált dolgokat új lemezre frissítni? stb. Min érdemes tárolni a cuccokat?

Én csak azt tudom, hogy jártam már úgy (és nem csak én, több ismerősöm is), hogy a Princo lemezekre írt cuccot akár már hetekkel később sem volt képes visszaolvasni még az a meghajtó se amivel írták. Amúgy szvsz. célszerű alacsony sebességgel írni az archiválásra szánt anyagot. Hogy milyen lemezre? Hát pár év múlva tudok majd példát mondani, hogy melyik vált be. :)
Támogassuk az ázsiai filmek magyarországi DVD kiadását! Ha tetszik egy film és megjelent idehaza, vedd meg! Én is így teszek. :))

  • *
  • Karma: 82
2007. Január 30. 15:08, Kedd
Princo mellett Arita lemezt se vegyetek, nekem a kábé 2 éve kiírtak kezdenek behalni szép lassan közülük...  :(

  • Karma: 30
2007. Január 30. 15:29, Kedd
Princo mellett Arita lemezt se vegyetek, nekem a kábé 2 éve kiírtak kezdenek behalni szép lassan közülük... :(
Én úgy tapasztaltam, szériafüggő a dolog. Néhány régi Princo nálam is besokallt, különösen a kezdeti szériák, de a későbbiek remekül tartják magukat. Mostanában, pont a hírek hatására ellenőrizgetem a régi cuccokat. Csak kevés Arita lemezem van, eddig nincs baj velük. Az R+-t jobbnak mondják a technikailag képzettebb ismerőseim és az is igaz, hogy érdemes a lassabb kiírást választani a végleges megtartásra szánt lemezeknél." Ricoh Gold R+" nekem ezt javasolták , mint ami tartós minőségű. Remélem, jól írtam, még nem volt szerencsém beszerzni és megismerni a gyakorlatban.
« Utoljára szerkesztve: 2007. Február 3. 16:09, Szombat írta oldfan »
"Oh Great Spirit, who made all races, look kindly upon the whole human family and take away the arrogance and hatred which separates us from our brothers..." - Native American Prayer

  • *
  • Karma: 80
2007. Január 30. 16:35, Kedd
Itt egy érdekes oldal: LINK.
Támogassuk az ázsiai filmek magyarországi DVD kiadását! Ha tetszik egy film és megjelent idehaza, vedd meg! Én is így teszek. :))

  • Karma: 32
2007. Január 30. 17:59, Kedd
Eleddig nekem saját kiírású dvd-vel nem volt bajom. Régebben Ridisc-et használtam, azok is működnek még, jó két éve meg Verbatim-ra tértem át, és azzal igencsak meg vagyok elégedve.

Olyan dvd-vel amit kaptam - más írta ki nekem viszont már volt bajom: meghalt Platinum, Ridata és Fuji lemezem is sajnos.
No meg ugye a CD-k. Jó pár éves Fuji és Philips CD-ket már nem nagyon tudok néha beolvastatni. Például agylobot kaptam, amikor elővettem a Lain-t, és bárhogy próbáltam nem volt hajlandó lejátszani.  :(

  • No avatar
  • *
  • Karma: 76
2007. Január 30. 18:03, Kedd
Én is Verbát használok, meg Plextor íróm van. Remélem ez csak kibírja addig, amig át nem áll a piac valami másik adathordozóra. Nagyon rosszul érezném magam, ha az egész gyűjteményem eloxidálódna a nedvesség miatt :deadmeat:

  • Karma: 36
2007. Január 30. 18:04, Kedd
Amit én kerülök: Princo, RiTek, Verbatim, Arita.
Az oxidálódást már én is tapasztaltam.
El kell fogadni, nincs tökéletesen biztonságos tárolási mechanizmus. Behalnak a vincsik, behalnak a dvd-k. A legjobb talán még mindig az, ha sok-sok filmet átadunk egymásnak, így valakinél csak megmarad. :)

  • Karma: 30
2007. Február 3. 16:11, Szombat
Amit én kerülök: Princo, RiTek, Verbatim, Arita.
Az oxidálódást már én is tapasztaltam.
El kell fogadni, nincs tökéletesen biztonságos tárolási mechanizmus. Behalnak a vincsik, behalnak a dvd-k. A legjobb talán még mindig az, ha sok-sok filmet átadunk egymásnak, így valakinél csak megmarad. :)
A Verbatimot is? Ez nagyon meglep, nekem a legjobban bevált.
"Oh Great Spirit, who made all races, look kindly upon the whole human family and take away the arrogance and hatred which separates us from our brothers..." - Native American Prayer

  • Karma: 41
2007. Február 3. 17:20, Szombat
fontos dolgokból (mondjuk nem filmek) én mindig kettőt tartok, és külön országban, tűzvész esetére meg hasonlók.. de cd-halál nálam is volt. nincs márkapreferenciám, és azért szerencsére csak 1-2 eset vagy mondjuk legyen ezerből tíz. főleg az előző évezredből. de vannak cuccaim még datszalagon is :)

  • Karma: 12
2007. Február 4. 10:37, Vasárnap
Amit én kerülök: Princo, RiTek, Verbatim, Arita.
Az oxidálódást már én is tapasztaltam.
El kell fogadni, nincs tökéletesen biztonságos tárolási mechanizmus. Behalnak a vincsik, behalnak a dvd-k. A legjobb talán még mindig az, ha sok-sok filmet átadunk egymásnak, így valakinél csak megmarad. :)
A Verbatimot is? Ez nagyon meglep, nekem a legjobban bevált.

Én is csak Verbatimot használok és nekem sem volt soha gondom vele. Lehet, hogy Ramiz beleszaladt egy hamisított szériába, mert egy időben meg kellett nézni, hogy milyen Verbát vesz meg az ember.

  • No avatar
  • *
  • Karma: 76
2007. Február 4. 14:10, Vasárnap
Amit én kerülök: Princo, RiTek, Verbatim, Arita.
Az oxidálódást már én is tapasztaltam.
El kell fogadni, nincs tökéletesen biztonságos tárolási mechanizmus. Behalnak a vincsik, behalnak a dvd-k. A legjobb talán még mindig az, ha sok-sok filmet átadunk egymásnak, így valakinél csak megmarad. :)
A Verbatimot is? Ez nagyon meglep, nekem a legjobban bevált.

Én is csak Verbatimot használok és nekem sem volt soha gondom vele. Lehet, hogy Ramiz beleszaladt egy hamisított szériába, mert egy időben meg kellett nézni, hogy milyen Verbát vesz meg az ember.

Sztem is ez lehet a helyzet...

  • Karma: 36
2007. Március 13. 12:31, Kedd
Amit én kerülök: Princo, RiTek, Verbatim, Arita.
Az oxidálódást már én is tapasztaltam.
El kell fogadni, nincs tökéletesen biztonságos tárolási mechanizmus. Behalnak a vincsik, behalnak a dvd-k. A legjobb talán még mindig az, ha sok-sok filmet átadunk egymásnak, így valakinél csak megmarad. :)
A Verbatimot is? Ez nagyon meglep, nekem a legjobban bevált.

Én is csak Verbatimot használok és nekem sem volt soha gondom vele. Lehet, hogy Ramiz beleszaladt egy hamisított szériába, mert egy időben meg kellett nézni, hogy milyen Verbát vesz meg az ember.

Sztem is ez lehet a helyzet...

Nekem még nem volt ilyen prolémám filmekkel:)
Igaz én nem régóta írok ki filmeket kb 1 éve kezdtem kírni.

Amúgy meg szerintem nem lesz akkora gáz ha el is veszik a Neten minden fent van előbb utóbb csak rá találnánk az elveszett filmre de mindenképpen az lehet a legjobb ha adjuk egymásnak a filmeket akkor meg lesz nekünk is :)
amugy az eredeti dvd-k,cd-k röl mi a véleményetek azok is haláloznak?
Nekem van egy eredeti cd-s filmem van már vagy 10 éves de még mindig tökéletesen játsza le.

  • Karma: 9
2007. Augusztus 24. 23:42, Péntek
Az is elég rémisztő, hogy mostanság próbáltam ki cirka 4-5 éves MP3-as Memorex lemezeket (CD) és elég bajos a beolvasásuk.

Tehát: Milyen adathordozót érdemes venni? Menni ideig bírják? Mikor érdemes az archivált dolgokat új lemezre frissítni? stb. Min érdemes tárolni a cuccokat?

Japán lemezt vegyél... A Taiyo Yuden nem egy túl közismert név az átlagember számára, de aki sokat foglalkozott (igényes) CD-k és DVD-k írásával, az ismeri... :-D
A hőskorban szinte mindenkinek (a TDK-t kivéve) ők gyártottak CD-t és a szitázás (vagy annak hiánya a full aranyszínű SONY esetén) attól függött, hogy 3M, Philips vagy egyéb néven vetted a lemezt. Aztán a TDK-nak is gyártottak, egy egész komoly sorozat 24× Reflex Ultra jött ki tőlük, jól be is táraztam anno belőle, még ma is van jó sok.

Gondos tárolás mellett pár évtizedet ki kell bírnia, ha az meg letelik, majd 40...120 db DVD-t kiírsz egy akkori technológiájú (pl. holografikus) lemezre... :-D
Az én DVD-im túlnyomó része Ricoh, MCC és Yuden, némi Ritek beütéssel, de azokat lassan lecserélgetem (átírom). Én nem aggódom... :-D
Ne hagyjuk, hogy a kudarc a fejünkbe szálljon!

  • Karma: 36
2007. Augusztus 25. 17:43, Szombat
Az is elég rémisztő, hogy mostanság próbáltam ki cirka 4-5 éves MP3-as Memorex lemezeket (CD) és elég bajos a beolvasásuk.

Tehát: Milyen adathordozót érdemes venni? Menni ideig bírják? Mikor érdemes az archivált dolgokat új lemezre frissítni? stb. Min érdemes tárolni a cuccokat?

Gondos tárolás mellett


Az milyen? Gondolom nem a papírtokra gondolsz... Én abban tartom.  :(

 

anything