Hírek:

Ha kérdésed van, azt a fórumon tedd fel, emailt, privát üzenetet csak akkor írj az adminoknak, ha a fórummal van probléma!
A félreértések elkerülése végett: mi is csak azokat a feliratokat ismerjük, amik kint vannak a főoldalon, ilyen témával foglalkozó kérdésekre ezért nem válaszolunk és nem nagyképűségből.

 

Szerző Téma: Szamurájfilmek  (Megtekintve 41004 alkalommal)

  • Karma: 30
2011. Október 20. 13:38, Csütörtök
Köszönöm Szépen :-D

Szívesen. Akkor a továbbiakban csak tessék nyugodtan "aktívkodni" a fórumon.... :)
"Oh Great Spirit, who made all races, look kindly upon the whole human family and take away the arrogance and hatred which separates us from our brothers..." - Native American Prayer

  • No avatar
  • Karma: 0
2011. December 20. 18:54, Kedd
Sziasztok!

Mivel a Google nem segített, hozzátok fordulok kérésemmel, az alábbi 2010-ben megjelent mozikhoz keresek angol, és/vagy "esetleg"  :) magyar feliratot:
13 Assassins
Sword of Desperation
Sakuradomongai No-Hen
Válaszokat előre is köszönöm!

  • No avatar
  • Karma: 0
2011. December 23. 06:23, Péntek
Sziasztok!

Esetleg, valakinek nem lenne egy beugrója az AsiaTor-ra?
Megköszönném, ami manapság nagy szó.
Segítsetek már ki. Előre is, kösz.
A legjobbakat, sziasztok!

  • Karma: 30
2014. Február 15. 18:02, Szombat
Szamurájfilmek rajongóinak a figyelmébe ajánlva.
Üssétek a keresőbe: Great Chanbara Pass. A többi a helyszínen, a blogon.
"Oh Great Spirit, who made all races, look kindly upon the whole human family and take away the arrogance and hatred which separates us from our brothers..." - Native American Prayer

  • No avatar
  • Karma: 0
2014. Április 4. 20:37, Péntek
keresem Shokin Kasegi 12.rész feliratát .
a Shokin Kasegi S01e11-12 rar fáljban csak 11.rész található.
Előre is köszönöm

  • Karma: 30
2014. Április 6. 19:15, Vasárnap
keresem Shokin Kasegi 12.rész feliratát .
a Shokin Kasegi S01e11-12 rar fáljban csak 11.rész található.
Előre is köszönöm

Elküldtem emailben.
"Oh Great Spirit, who made all races, look kindly upon the whole human family and take away the arrogance and hatred which separates us from our brothers..." - Native American Prayer

  • No avatar
  • Karma: 0
2014. Július 12. 22:22, Szombat
Köszönöm a sok ismertetőt és feliratot, valamint a jó szamuráj filmeknek az ajánlásait. Nem is tudnám kiválasztani a legjobbat közülük, Az 1974-es Last Samurai valóban nagyon jó, de én azért nem érzem szuperklasszis filmnek, mert az az elgondolás amivel a rendező egyedivé akarta tenni a főszereplőt - nálam nem nyert tetszést. Lévén, hogy ő gyermekkorának történései miatt szinte teljesen függetlenné vált minden szamuráj kötelességétől - és ennek okán annyira lebegtetve van az egész film során a sorsa, hogy nálam ez ellenkező hatást ért el. Ettől függetlenül rendkivül összetett  történet, rengeteg jól megírt szereplővel és szerelmi szálakkal.

A sok mozifilm mellett néztem már több NHK taiga sorozatot is, de érdekes módon a Tokugawa sógunátus bukásának időszakából egyetlen olyan filmet nem láttam, amiben a Choshu klán vagy valamelyik tagja lenne a főszereplő. Pedig a Satsuma, Tosa klánok mellett nekik még nagyobb szerepük volt a sógunátus bukásában. Egyedül a Sakamoto Ryoma taigában láttam nem mellékszereplőként feltűnni néhány vezetőjüket. Ugyanis mindig furdalt a kiváncsiság, hogy valóban el akarták-e vinni a császárt Choshuba és pontosan mi okból, mert amit tudok, hogy ugyanazon az állásponton voltak az akkori császárral: idegenellenesség. A sógunátus ellenőrzése alól akarták kiszabadítani ? Esetleg tud valaki olyan filmet ajánlani, ahol többet szerepelnek ?
« Utoljára szerkesztve: 2014. Július 12. 22:34, Szombat írta Ljerk »

  • Karma: 30
2014. Július 13. 08:44, Vasárnap
Helló!

Köszönöm a szavaidat és hogy végre a témához illően élénkítetted a tetszhalott fórumot.  :)
Last Samurai: Nyilván ízlés kérdése is, kinek mi tetszik. Legjobb film? Szerintem olyan nincs, mert egyéntől és ízléstől függ a választás. Csak minőségi mozik vannak, amelyek közül valakinek akad személyes kedvence.
Viszont a szamuráj kötelességről írottal kissé vitatkoznék. A film hőse sosem szolgált urat és ez döntő tényező. Csupán a mestere szava és világlátása vezérli, aki óvni akarja a hagyományos, tehát pusztulásra ítélt életmódtól. (Misumi filmjének pont ez adja az egyik unikumát.) Nem függetlenedik a szamuráj kötelességtől, sőt, éppen hogy nagyon is követi a mestere halála előtti parancsát. Ezért nem áll bosszút érte a film végén. Igazából a vágyait és a rosszabbik énét győzi le a mester szavaira emlékezve. Kell ennél "szamurájosabb" hozzáállás?
Choshu: Ezt találtam, ami érdekelhet téged. http://alualuna.wordpress.com/2013/07/07/review-chosyu-five/
http://www.weirdwildrealm.com/f-hanpeita-tsukigata.html
Sajnos, olyan filmeket én sem ismerek, amik a császár elrablásának tervéről szólna. Mindenütt a Sinszengumi vonulat nyomul, ahol csak beszélnek a lehetőségről. Bár nem tudom, mert nem láttam őket, csak olvastam róluk a neten, de a Rouroni Kenshin sorozatban több szál fut Choshu környékén.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Július 13. 08:58, Vasárnap írta oldfan »
"Oh Great Spirit, who made all races, look kindly upon the whole human family and take away the arrogance and hatred which separates us from our brothers..." - Native American Prayer

  • No avatar
  • Karma: 0
2014. Július 13. 20:18, Vasárnap
Köszönöm a válaszod, megnéztem a linkeket Choshuval kapcsolatban, ezek szerint nincs olyan film ami közvetlenül kapcsolódna az általam említett témához. Pedig érdekel ez a bonyolult korszak, mert amikor először néztem egy, a korszakban játszódó filmet, abszolút nem értettem - sőt még második nekifutásra sem, miután elolvastam a hozzá kapcsolódó netes leírásokat. :)

Már egy nagyon picit tisztább a kép, de amellett, hogy miért akarták elvinni a császárt, az új császár politikaváltása (idegengyűlölet helyett - nyitás) okozott-e belső konfliktust náluk ?

----------

Azoknak akik google-val találnak rá erre az oldalra szamurájfilmeket keresve, mint én is - tanácsolom az asiatorrent nevű site-ot, itt sokszor van szabad regisztráció és rengeteg film megtalálható, igaz néha egész más néven mint ahogy hivatkoznak rá máshol. Például a "Shinsengumi - Assassins of Honor" című film "Band of Assassins" néven fut, vagy a "Destiny's Son"-t "Kiru" címmel lehet megtalálni.

  • Karma: 30
2014. Július 13. 22:01, Vasárnap
Lehet, hogy van az általad keresett témához film, csak mi nem tudunk róla, angol felirattal nem adták ki, stb. :)
Choshu: Hogy értendő a "náluk"? A klán vagy az ország? Japánban a Tokugawák utáni császár hozta változások súlyos belső gondokat okoztak. Az átalakulás koráról bőven vannak mozik. (Pl.:Blood End - Teng To/ The Sword of Doom / Assassination, stb.)) Van amelyik az erkölcsi kérdéseket feszegeti, van amelyik a tényeket mutatja.
Ázsiatorrents: A Kiru valóban a Destiny's Son eredeti japán címe, viszont a Band of Assassins alcím a Shinobi no Mono sorozathoz való.
"Tömegtermelésnél" becsúsznak ilyen malőrök. Azért sok érdekes és hasznos film (is) van ott.
« Utoljára szerkesztve: 2014. Július 13. 22:03, Vasárnap írta oldfan »
"Oh Great Spirit, who made all races, look kindly upon the whole human family and take away the arrogance and hatred which separates us from our brothers..." - Native American Prayer

  • No avatar
  • Karma: 0
2014. Július 13. 22:53, Vasárnap
 Choshura gondoltam. 1867-ben Meiji császár beiktatása után a Tokugawa sógunátus visszaadta a politikai hatalmat a császári udvarnak. A császár 1868 elején a külföldi hatalmaknak küldött leveleiben a szerződésekkel kapcsolatban a sógunátus helyett saját magát jelölte meg Japán részről szerződő félnek (annak okán hogy a politikai hatalom már az ő kezében van).

 Magyarán NEM semmisítette meg a szerződéseket, hanem elismerte a sógunátus lépéseit ellentétben elődjének Komei császárnak a "Kiűzni a barbárokat!" irányvonalával szemben, amit korábban Choshu teljes mértékben magáévá tett és e zászló alatt támadta a sógunátus erőit. Ezen császári irányváltás után is Choshu 1868-ban Meiji császár lobogói alatt támadta a sógunátust. Az érdekel és talán egyszer kiderül, hogy volt-e ebből még 1868 elején Choshuban a vezetők közt konfliktus, vagy lenyelték ezt a változást az ősi Tokugawa ellenességük elsődlegességének okán (ugye akárcsak a Choshuba száműzött Móri klán és a satsumai Shimazu klán nem voltak éppen Tokugawa barátok). Mint írtam, számomra még nem bogózodott ki teljesen az összes ok, ami a sógunátus bukásához vezetett.

  • Karma: 30
2014. Július 14. 00:05, Hétfő
Szerintem a sógunátus bukásának fő oka gazdasági volt. Leegyszerűsítve: konzerválták a feudalizmust, ami akkorra már nem tudta eltartani a békében növekvő számú népességet. (Lásd: Goyokin.) Ez volt a döntő, de persze akadt még, elvégre egy társadalmi berendezkedés eltűnését 1-2 okkal indokolni badarság volna. A szamurájok hatalmának erkölcsi alapja is megkérdőjeleződött, korrumpálódott a rendszer. (pl. Magistrate Mayuzumi.) A Tokugawák az ország nagy részét(kb 20 %-ot) már statisztikailag sem tartották számon. (Ez a Lone Wolf and Cub 4. részében villan fel.) A technikai lemaradást már Perry hajói egyértelművé tették, de hadászatilag sem volt más a helyzet. (Az Utolsó szamuráj vagy a Duel At Fort Eto egyaránt mutatja.) A belső feszültség szétnyomta a rendszert. A császár ezt felismerte, az utolsó Tokugawa sógun pedig szerencsére belátta, hogy ennyi volt. Ő lehet, hogy a lejárt múltat képviselte, de a tisztesség erősen élt benne. Szerette a népét, önmaguk ellenében is. Valamiképp mégis csak méltó szamuráj módon távoztak. Ha nem távozik önként, hosszú és véres belháború következett volna. Meglepő módon, de vidéken még erős támogatottságuk volt. A fejlettebbnek számító városokban viszont nem.
"Oh Great Spirit, who made all races, look kindly upon the whole human family and take away the arrogance and hatred which separates us from our brothers..." - Native American Prayer

  • No avatar
  • Karma: 0
2014. Július 16. 23:09, Szerda
Végülis nehéz eldönteni, hogy a 250 évnyi Tokugawa "béke" jót tett Japánnak vagy rosszat. Azért írom kérdőjelesen, mert megnézve a Gou taigát, ha felírnám szép sorban A/4 papírlapokra, hogy mi történt vele és családtagjaival élete folyamán, egy mai ember a tizedétől isten szerencsétlenjének tartaná magát (Gou Oda Nobunaga unokahúga, majd Toyotomi Hideyoshi fogadott lányaként lett Tokugawa  Ieyasu fiának a második Tokugawa sógunnak a felesége - apját nagybátyja Oda Nobunaga és Toyotomi Hideyoshi, anyját és első nevelőapját Toyotomi Hideyoshi, nővérét (Lady Yodo) és annak Toyotomi Hideyoshitól való gyermekét (akinek Gou lánya a felesége) pedig saját férje taszítja halálba az osakai vár ostromakor).

 Tokugawa Ieyasu élete is egybecseng a kor szörnyűségeivel, ifjúságát túszként tölti, majd első feleségét és elsőszülöttjét saját hadurának Oda Nobunaga parancsára kell megölnie. Valószínüleg nem kis mértékben járult hozzá a 250 évnyi békéhez a szamuráj hadurak szörnyű csatározásainak elfelejteni akarása.

-----------------------------

Megnéztem az ötrészes Miyamoto Musashi mozi eposzt - élmény ez a film a kardhősről, különösen az apró részletek tömege magával ragadó. Tetszett az egy az egy elleni párbajok hossza (azok a szédületes 10-15 perces kardpárbajok - ja, nem :) ). Egyedül a szamuráj nagyi történetszála lógott ki számomra, valamint két dolgot nem tudok megmagyarázni a filmben:

1. A templomnál amikor Musashi átugorja a kertészkedő szerzetest, mert azt "ÉRZÉKELI", hogy az figyeli őt - de a szerzetes később ezt negálja és Musashit kéri, hogy vegyen vissza VS az utolsó részben a sógunátus meghívásánál "ÉRZÉKEL" egy erős aurát, ami viszont igaznak bizonyul - tehát akkor a szerzetes csak lódított korábban ? Nem tiszta Musashi érzékelési képessége.

2. Sasaki Kojiro a filmbeli felbukkanása után szinte mindig józanul, nyugodtan - megfontoltan viselkedik - azonban a Musashival vivott párbajnál, tudja hogy Musashi kedvenc taktikája a késés, ezért nem értem, hogy: MIÉRT NEM szakította meg a párbajt és vonult vissza, mikor a párbaj kitűzött idejében nem jelent meg Musashi ? Hagyta magát felidegesíteni, a kard tokját el is dobta. Csak részleges magyarázatom van csak rá - a klánjának tartozik az eredménnyel és azok sem viselkednek úgy (el akarják tenni Musashit láb alól), amilyen a saját értékrendje - amit már láttunk korában, és emiatt idegesebb a kelleténél.



-----------------------------

Asiatorrenten feltűnt a 47 Rónin 1961-es változata: a Warriors of Ako, teljesen párban van nálam (bár még csak a felét láttam) az 1962-es Chushingurával.

« Utoljára szerkesztve: 2014. Július 16. 23:26, Szerda írta Ljerk »

  • Karma: 30
2014. Július 17. 07:13, Csütörtök
A Tokugawák béke korszaka kétségtelenül jót tett Japánnak... az elején. A belháborúk kora már a tönk szélére juttatta az országot.  Ha folytatódik a káosz, lehet, hogy ma Japán sincs. A kasztrendszer és a feudalizmus konzerválása, a változás(fejlődés) kerülése viszont magával hozta a kilátástalanság érzését, így egy idő után ártalmas lett.
Musashi: Ezt a változatot, amiről írtál, nem ismerem, de sok másikat igen. Az "érzékelés" epizód Nara tartományban történik, a lándzsaharcos szerzetesek kolostorában. A "kertész" valójában az egyik nagymesterük, így kifinomultak az érzékei. Muszasi belső feszültségét érzékeli, amiben benne van az ölési készség is. A veszélyérzet miatt ő is "résen áll", - hiszen mit lehet tudni az idegen szándékairól, - amit viszont Muszasi megérez. Erre mondja neki az öreg később Mijamotónak, hogy a tulajdon feszültsége vetítődött ki.  Muszasi ekkor még ösztönlény, a tudatos figyelem és a belső zabályozás képessége idősebb korára alakul ki nála.
Kojiro tudta, hogy az ellenfele késni fog, ezért nem is izgult, nem távozott. Muszasi a kardhüvely jelképpel egy újabb kísérletet tett a kizökkentésére, a magabiztossága megingatására. Sikerrel járt, mert megszakította Kojiro összpontosítását.
"Oh Great Spirit, who made all races, look kindly upon the whole human family and take away the arrogance and hatred which separates us from our brothers..." - Native American Prayer

  • No avatar
  • Karma: 0
2014. Július 17. 09:37, Csütörtök
Azt az öt részes Musashi mozisorozatot láttam, amikről a filmismertetőben írtál. Valószínüleg - és ezt már sokszor észrevettem utólag, gyakran fogalmazok bonyolultan esetleg helytelenül, és ezért sokszor nehezen lehet kihámozni az írásaimat.

Kojiro nyugodtan elmehetett volna - de nem tette meg. Két órát pluszban ott ücsörgött annak tudatában, hogy Musashi majd  jönni fog - VALAMIKOR, amikor Musashi akarja.

Visszaidézve a filmet, Kojirot erősen bántotta és a feleségének meg is jegyezte a klán készülődése kapcsán, hogy az egész készülődés (Musashi megölése) arra az esetre van, amikor ő már halott (mármint Kojiro) - azaz a saját klánja NEM BÍZIK meg benne feltétlenül. Ez a tüske ott lehetett a szívében. Előtte a klánba való belépési mustra előtt is vacilált, és a bemutatkozó párbajban is nagyképű volt. Musashival ellentétben ő más irányban változott, elvesztette a józanságát. Pontos választ azért jó lenne tudni, hogy mire gondolt a forgatókönyvíró.