belépés∆

A vasember - Shinya Tsukamoto (1. rész)

A vasember - Shinya Tsukamoto (1. rész)

Mielőtt bárki megismerte volna Takashi Miike (Ichi the Killer; Audition) vagy Hideo Nakata (Ringu 0-2) nevét nyugaton, Shinya Tsukamoto lett az első újhullámos japán rendező, aki világszerte ismerté vált, köszönhetően a Tetsuo elképesztő debütálásának mindenhol.
Tokyoban született 1960 január 1-én, s már 14 évesen filmet forgatott, mikor apja vett neki egy Super 8-as kamerát. Mint fiatal alkotó, nagy lökést adott neki, hogy készíthetett pár filmet a Ginza Now című TV shownak, melyeket 1979-ben mutattak be Tokyo-szerte a mozik.


Tsukamoto ezután félretette a filmezést három évre, amíg elvégezte a Nihon Egyetem művészeti tagozatát, ahol 1982-ben diplomázott, az olajfestészetre specializálódva. Ezek után két évet töltött egy reklámügynökségnél, de innen kilépett, hogy csak a filmre és a mozira koncentrálhasson. Alakítot egy kezdő színházi csoportot, akikkel legsikeresebb munkája, a Denchu Kozo (Electronic Rod Boy). "A színház maga vált egy hatalmas vízi szörnyeteggé" - magyarázza Tsukamoto - "A színjátékot, amit komolyan befolyásolt egy videojáték, adaptáltuk egy 45 perces filmé a következő évben, ami megnyerte az első helyet a Pia Filmfesztiválon, Japánban."
A Denchu Kozo és Tsukamoto korábbi filmje, a The Phantom of Regular Size, szintén magában hordozta a bio-mechanikus fetisizmus eszméjét, ami később fontos motívummá vált a rendező munkáiban. Az ember és gép fúziója lett a fő témája Tsukamoto első komoly, jellegzetes filmjének, a Tetsuonak. Fekete-fehérben filmezve, 16 és 32 mm-es filmek keverékét használva, a felvett anyagba épphogy csak belenyúlva, a mindössze 67 perces Tetsuo egy rémisztő történet egy átlagos üzletemberről, aki egy iszonyatos kiborggá mutálódik.

A vasember - Shinya Tsukamoto (1. rész)
 

Horrorisztikus és szexuális elemekkel keveredve, néhol stop-motion animációs technikát alkalmazó film Chu Ishikawa ipari forgatókönyvére épül. Hatások, párhuzamok: David Lynch, David Cronenberg, JG Ballard, Sogo Ishii, HG Giger, Jan Svankmayer - nem beszélve a klasszikus Kurosawa filmekről, illetve a azokról a bizarr sci-fikről, melyekért Tsukamoto gyerekkorában rajongott, s az Ultra Q c. sorozatot fémjelzik. A színészek és a stáb nagyrészt a Kaiju színházból kerültek bele a filmbe és a 13 millió yenes költségvetés nagyrészt a rendező saját zsebéből lett finanszírozva.

A vasember - Shinya Tsukamoto (1. rész)


A Tetsuo hatalmas siker volt a fesztiválokon világszerte, s hamar ki is adták nyugaton videón is, sikeresen megtalálva közönségét mind a művészfilmek, mind a sci-fik rajongói között. Ironikus, hogy a film sokkal nagyobbat ütött a világ más tájain, mint saját hazájában. Ettől függetlenül Tsukamoto szakmai életrajza rákerült az egyik legnagyobb japán filmtröszt, a Shochiku vezetőségének asztalára, akik megnyerték maguknak, s elkészíttették vele leginkább mainstream filmjét, a Hiroku, a Goblint. "Habár addig én csak a Tetsuo-t csináltam meg, meglepően sok szabadságot kaptam. Persze azért nem volt túl sok hitük bennem ekkor még"

Tetsuo az Ázsiafilmen: Ism. 1.; Ism. 2.

Hozzászólások   

#1 Ábrányi József 2008-06-30 14:23
Nagyon nagy film!

A hozzászólás nem engedélyezett, regisztráció és bejelentkezés szükséges.

Cikkek találomra

Hachiko (Hachiko monogatari) (1987)

Hachiko (Hachiko monogatari) (1987)

Arra a kérdésre, hogy vajon melyik az a valóban megtörtént eseményeken alapuló történet, amit (majdnem) minden japán ismer, nagy valószínűséggel az egyik legjobb válasz mindenképpen Hachiko, a sanyarú sorsú akita sztorija. Az 1920-as és 30-as...

The Way We Are (Tin Shui Wai dik yat yu ye) (2008)

The Way We Are (Tin Shui Wai dik yat yu ye) (2008)

  Szinte hihetetlen, de a hongkongi filmkritikusok legnagyobb kedvencének számító rendezőnő, Ann Hui 1979 óta, azaz kerek 30 éve van a pályán. Főként az újabbkeletű filmjei állandó disputákra adhatnak okot, hiszen egyre inkább elfordul a...

Bounty Hunter Muyonosuke (Goken! Shokin kasegi Muyonosuke)

Bounty Hunter Muyonosuke (Goken! Shokin kasegi Muyonosuke)

  Ismét egy újabb fejvadász történet. Ezekről csak annyit, hogy ha az Interneten az ember beüti a keresőbe a „bounty hunter” szópárost, minimum négyezer találatot kap rá válaszul. Lesz köztük manga, képregény, disztópiás sci-fi, bűnügyi történet,...

Unlucky Monkey (1998)

Unlucky Monkey (1998)

  Sabu, avagy Hiroyuki Tanaka, mániákusan szeret teljességgel kiszámíthatatlan filmeket készíteni. Egyik szereplő sorsát sem lehet megjósolni, mindükre ugyanúgy várhat akár vicces és értelmetlen, akár drámai és megrázó halál, mint nagy szerencse vagy bármi más. Ha...