belépés∆

Don't Play with Fire aka Dangerous Encounters: 1st Kind (Dai yat lui ying aau him) (1980)

Don't Play with Fire - Dangerous Encounters: 1st Kind

Tsui Hark nevét főképp a 90-es években készült munkái miatt ismerjük (Once Upon a Time in China sorozat, Green Snake, The Blade), de akarva-akaratlanul már jóval hamarabb is magára vonta a figyelmet karrierje során. Nem sokkal 1979-es rendezői debütálása után ugyanis leforgatta a Don't Play With Fire című filmet, amivel sok embernek okozott akkoriban fejfájást. Hogy miért?

A válasz: az erőszak kifejezőeszközként való használata. Nem csoda, hogy Tsui egyszerre a cenzorok célkeresztjében találta magát, a téma ugyanis kényes és aktuális volt.

Paul, Lung és Ko, a három jóbarát fogadásból csinálnak egy bombát, amit nem sokkal később ki is próbálnak. Az akció sikerrel jár, de "természetesen" akad egy kis bibi: egy szemtanú. A srácok szerencséjére(?) a lány azonban nem jelenti fel őket, inkább szeretne velük bandázni. Pearl ugyanis nem az az ártatlan lányka, aminek nézné az ember, hanem egy szereplési vággyal "megáldott" szadista pszichopata, ráadásul egy rendőr húga. Rögtön egyértelművé is teszi, hogy ki a főnök és jópár őrültségbe belerángatja a szabadulni próbáló fiúkat. Egy nap értékes banki papírokhoz jutnak és ezzel egy veteránokból szerveződött fegyvercsempész-bandának is keresztülhúzzák a számításait...

Ami leginkább zavarta a cenzorokat, hogy Hongkongban akkortájt több robbantásos eset történt, valamint, hogy Tsui a szereplőket rossz útra tért, de szerethető figuráknak ábrázolta. Attól féltek, hogy ez a film tovább fogja rontani az amúgy sem rózsás helyzetet, így gondosan megvágtak, illetve kicseréltek pár jelenetet (állítólag a cenzúrázott verzióban cserbenhagyásos gázolás van a robbantás helyett).

A végeredmény ettől függetlenül egy nihilista alkotás maradt. Senki se mondható nyugodt szívvel pozitív figurának, még a rendőr is csak egy alkoholista tahó benyomását kelti. Ez persze nem jelenti azt, hogy nincsenek érdekes karakterek. Pearl a legkiemelkedőbb egyéniség a filmben, Chen Chi Lin remekül alakítja az őt ért sérelmeket azonnal és kegyetlenül megtorló lányt. Tetszett a triádvezér karaktere is, aki mellékállásban lemezlovasként dolgozik (úgy látszik a bűn tényleg nem kifizetődő,). A három barát közül Paul hiába származik tehetős családból, ugyanúgy nem tud kezdeni magával semmit, éppúgy, mint szegényebb társai. Nem tudatosul bennük a veszélyérzet és lelkiismeret-furdalásuk sincs. Bombát is csak a hecc kedvéért készítenek, számukra mindenki élete egy játék és csak akkor döbbennek rá a valóságra, amikor már késő.

A zenéket jól eltalálták, nagyon passzolnak a jelenetekhez, hallhatjuk például Jean Michel Jarre-től az Oxygene-t is!

Végszó: ez a film nem való mindenkinek. Jóval megelőzte a korát, durván átlépve az akkoriban alacsonyabb ingerküszöböt, nem lehet szó nélkül elmenni mellette.

imdb

Hozzászólások   

#4 Guest 2007-12-17 03:50
Kész. 8)
#3 kisho 2007-12-12 16:01
Sajnos nem, de talán mostanában tudok majd neki időt szentelni.
#2 Blackpanther 2007-12-12 12:17
Idézet:
© kisho 2007. nov. 01. 23:41 | Válasz | #1502
Nekiállok a Don't Play with Fire fordításának. Ahhoz a verzióhoz készül, aminek az elérhetőségét már írtam az #1488-as hozzászólásban.
A fordítással haladsz?
#1 Guest 2007-12-05 10:59
Baromi jól hangzik. 8)

A hozzászólás nem engedélyezett, regisztráció és bejelentkezés szükséges.

Cikkek találomra

Wonder Seven (7 jin gong) (1994)

Wonder Seven (7 jin gong) (1994)

 1994-ben járunk, a hongkongi filmipart sújtó krízis kellős közepén. Ez volt az az átmeneti időszak, amikor gyakorlatilag eltűntek a nagy költségvetésű, látványos szuperprodukciók, a helyüket pedig a könnyedre hangolt, sztorit alig-alig tartalmazó, elsősorban a...

Shimura Takashi (1905-1982)

Shimura Takashi (1905-1982)

Shimura Takashi (志村 喬)Shimura Takashi Shimazaki Shouji néven született 1905 március 12-én egy Ikuno nevű településen. Régi szamuráj családból származott. Az egyetem elvégzése után a Július Színházban (Shichigatsu-za) kezdett színészettel foglalkozni, majd 1930-ban egy profi...

Death Row Woman (Onna keimushuu) (1960)

Death Row Woman (Onna keimushuu) (1960)

  Az 50-es évek második felétől a japán mozikat ellepő B-film hullám egyik jellegzetes alakja volt a horrorfilmjeivel óriási hírnevet magának kiharcolt Nakagawa Nobuo. Leghíresebb filmje minden bizonnyal a Hell (Jigoku), de jópár, elsősorban a japán...

The Man from Hong Kong (1975)

The Man from Hong Kong (1975)

Jimmy Wang Yu, miután szakított a tehetségét kihasználó, de egyébként őt meglehetősen mostohán kezelő Shaw testvérek stúdiójával, létrehozta a Golden Harvest produkciós céget.