belépés∆

The Dragon from Russia (Gong chang fei long) (1990)

The Dragon from Russia (Gong chang fei long) (1990)

The Dragon from Russia (Gong chang fei long) (1990)

iMDB

Ez a film egy, a 80-as évek második felében futott híres japán mangának az egyik filmes adaptációja. A képregény eredeti címe Crying Freeman, a szerzői pedig Ikegami Ryoichi és Koike Kazuo. Az igen ígéretes alapötletből Clarence Fok rendezett meg egy jellegzetesen hongkongi, modern korban játszódó és sztárokkal teletűzdelt wuxia/kung-fu filmet, így minden adott volt ahhoz, hogy egy remek film szülessen.

The Dragon from Russia (Gong chang fei long) (1990)

A történet dióhéjban annyi, hogy a 800 Dragons nevezetű természetfeletti képességekkel és csodálatos harcművészeti tudással megáldott szervezet krónikus taghiánnyal küzd és ezért elrabol egy, a Szovjetunióban éldegélő kínai művészt, akinek a képességeiről úgy vélik, hogy az ő kiképzésük után megfelelő lesz a számukra. Persze az ottaniak még a rablás előtt rájönnek, hogy mi készül ellenük és menekülni kezdenek, de nem jutnak túl messzire, leszámítva a művész barátnőjét, aki szintén Hongkongban köt ki. Az elrabolt fickó (akit egyébként Yao-nak hívnak) átesik egy agymosáson, majd megtörténik a kiképzése is, aminek következtében hamarosan ő lesz a legjobb bérgyilkos, amiben segítségére van Chimer, egy hölgy is. A 800 Dragons és riválisuk háborúja közben kiteljesedik, ráadásul Yao egy olyan feladatot is kap, amit nem igazán akar végrehajtani.

The Dragon from Russia (Gong chang fei long) (1990)

Erről a filmről az iMDB kommentelőinek véleménye igencsak ingadozik, van, aki szerint teljesen rossz és nézhetetlen, mások szerint pedig egy felejthetetlen akciófilm. Véleményem szerint az igazság valahol a kettő között lehet félúton, a film első része ugyanis, egész addig, amíg ott nem hagyják a Szovjetúniót, remek, érthető és élvezetes. A gondok onnantól kezdődnek, amikor a főszereplőt elrabolják, ugyanis a történet egyre kuszább és érthetetlenebb lesz, valószínűleg még azoknak is, akik a mangát (vagy valamelyik másik filmes adaptációt) ismerik, mert (egyik másik iMDB-s kommentre támaszkodva) a film története és hangulata igencsak eltér a képregényétől. Nehéz követni, hogy ki kicsoda és kinek milyen motivációi vannak éppen, ráadásul sok karakter teljesen debil, elsősorban a 800 Dragons vezetője, aki egy idétlen maszkban bóklászik és nagyon idegesítő hangja van. Semmi „kungfumesteres” nincs benne. Az akciójelenetek a kor wuxia filmjeihez hasonlóan nem túl realisztikusak, inkább poénra vannak véve, akárcsak a már-már megmosolyogtató autós üldözéses jelenet, amiben irdatlan mennyiségű lőszert lőnek ki egy BMW-re, gyakorlatilag teljesen feleslegesen.

The Dragon from Russia (Gong chang fei long) (1990)

A főszerepeket a kor ismert hongkongi színészei játszották, a címszerepet az Aces Go Places sorozatból ismert Sam Hui, a barátnőjét Maggie Cheung, a főhős mellett álló bérgyilkosnőt Nina Li Chi, a kiképzés alatt neki segítkező hölgyet pedig Loletta Lee. Egyikükre sem lehet panasz, sokkal inkább a film kihagyott lehetőségeire és a követhetetlen sztorira. Mindezek miatt ez csak egy közepes HK akció az „aranykorból”, igazán emlékezetes csak a Moszkvában (azon belül is elsősorban a metróban) felvett rész belőle, a többi leginkább csak a (könnyed) kung-fu filmek rajongói között számíthat sikerre.

The Dragon from Russia (Gong chang fei long) (1990)

Hozzászólások   

#2 YEZy 2007-07-02 20:38
Én sem a képregényt, sem a konkrétan a képregényre támaszkodó filmet nem ismerem, így azért nem írtam semmit arról, hogy mennyire vették alapul a sztorit. Az iMDB-s kommentekből azt vettem ki, hogy a képregény hangulatát egyáltalán nem sikerült eltalálni, egyfajta paródiájaként működik, míg néhány jelenetet egész jól összehoztak (pl. a Japánban zajló lövöldözést, valamint amikor a rendőr a (ha jól emlékszem) özveggyel szeretkezik. Ja és Sam Hui is ejt egy darab könnycseppet a film során. :-)
#1 Guest 2007-07-02 17:40
Kár, pedig a képregény nagyon jó, meg Crying Freeman film is :sad: :cry:

A hozzászólás nem engedélyezett, regisztráció és bejelentkezés szükséges.

Cikkek találomra

Body Weapon (Yuen chi mo hei) (1999)

Body Weapon (Yuen chi mo hei) (1999)

Body Weapon (Yuen chi mo hei) (1999)iMDBEz a film tipikus példája a néző átverésének. Már a cím is az, hiszen arra lehet belőle következtetni, hogy egy erőteljesen erotikus kisugárzású főhősnő szépen lekungfuz benne mindenkit, de...

Journey To The West Conquering The Demons (Xi you xiang mo pian) …

Journey To The West Conquering The Demons (Xi you xiang mo pian) (2013)

  A "Nyugati utazás, avagy a Majomkirály története" már több száz éve kihagyhatatlan regény a kínai irodalmi klasszikusok közül. Népszerűsége töretlen mindmáig. Mesés, kalandos, a borzongató epizódok sem hiányoznak belőle, tehát mondhatni, hogy filmre kívánkozik.

A lamb in despair (1999)

A lamb in despair (1999)

A lamb in despair (1999)iMDBEgy fiatal kínai az Egyesült Államokban sorozatgyilkossá válik, azonban egyik bűntényt sem tudják rábizonyítani. Amikor hazatér Hongkongba, a rendőrség természetesen a nyomába ered, akárcsak egy újságíró, hogy figyeljék, folytatja-e áldásos tevékenységét...

Sword of the Stranger (2007)

Sword of the Stranger (2007)

  Előre is elnézést kérek a továbbiakban következő, pár bevezető, személyes bosszankodást tükröző mondatért. Az anime műfaj minden változatának kedvelője nyugodtan maradjon meg a kedvence mellett. Nem tartozom a rajzolt filmek rajongói közé, nagyon ritkán nézek ilyet....