belépés∆

Stephen Chow Shing-Chi


Stephen Chow Shing-Chi


Chiau Shing-Chi 1962 június 22-én született Hongkongban. Egyetlen fiú volt a családban, Bruce Lee rajongójaként nőtt fel és mániákusan szerette a harcművészetet, Bruce Lee stílusát, a wing chun-t tanulta. Karrierje tévés műsorvezetőként kezdődött, a 430 Shuttle nevezetű gyerekműsort vezette, mint „Fekete és Fehér Vámpír”. Közben a Shaw Brothers TVB színésziskolában tanult. Korai filmszerepeiben legtöbbször csak statiszta, jobb esetben mellékszereplő volt, ekkoriban még javarészt drámai szerepekben. Első filmes főszerepe repítette át a vígjátékok világába, ez volt Jeffrey Lau All for the winner című filmje, ami Chow Yun-Fat King of Gamblers című akciófilmjének volt a paródiája.
 
 
A következő filmjei már ennek a sikerére építettek, Chow jellegzetes humora pedig külön elnevezést is kapott, ez lett a mo lei tou (nagyjából úgy fordítható, hogy nonszensz) és az eufemizmusok, valamint a kétértelmű kifejezések sűrű használatán alapszik. Állandó improvizációi és a rendezők számára sugallt gegjei javították a filmek színvonalát, ráadásul sokszor a forgatókönyv átírásához vezettek. 1994-ben pedig már néhány filmjét saját maga írta és rendezte.
Filmjei általában hasonló felépítésűek, többségükben egy kisembert alakít, aki megleckézteti a gonoszt. Erre példa a Fight back to school 1991-ből, a From Beijing with love ’94-ből, vagy a ’96-os God of cookery.
Néha-néha megpróbált kitörni ebből a komikusi szerepből, erre remek példa az egyik komolyabb filmje, a Chinese odyssey, ami egy régi kínai történeten, a Journey to the west-en alapszik. Természetesen ez is egy vígjáték, de jóval árnyaltabb karakterekkel, mint Chiau „megszokott” filmjeiben. Ez a film hatalmas sikert aratott Hongkongban, majd nem sokkal később Kínában is.
 
Stephen Chow Shing-Chi

 
Az újabb filmjei a verbális humor helyett már inkább a helyzetkomikumra és a különleges effektekre építenek, így a nem kínai néző számára is jobban érthetőek. A világ nyugati felén a Shaolin Soccer című filmje tette híressé, amiben már rengeteg számítógépes trükk volt és természetesen Chiau maga rendezte és játszotta a főszerepet. A 2004-es Kungfu Hustle szintén világszerte sikert aratott és 2005-re megdöntötte az addig legtöbb bevételt hozó hongkongi film eredményét. Az addigi első a Shaolin Soccer volt…
2006 júliusában kezdte forgatni legújabb filmjét, a YangTze River 7 című vígjátékot, amit Kína első űrhajójának, a Shenzhou 6-nak a sztorja ihletett. Ez lesz az eddigi legnagyobb költségvetésű kínai film, nagyjából 13 millió dolláros költségvetéssel. Chiau egy űrhajóst alakít majd benne, aki egy idegen bolygón landol és ott földönkívüliekkel találkozik. A bemutatóját 2007 nyarára ígérik.
 

 

Stephen Chow Shing-Chi

 

Az űrhajós film női főszereplője az eddig ismeretlen Zhang Yuyi lesz, folytatva Chiau tradíicóját, hogy filmjeiben fiatal és nem túl ismert hölgyeknek ad lehetőséget, akik a későbbiekben nagy sztárokká válhatnak. Csak néhány név a „Chiau szépei” csoportból : Gigi Leung, Karen Mok, Cecilia Cheung, Eva Huang, Cheung Man, Christy Chung, Michelle Reis.

A hozzászólás nem engedélyezett, regisztráció és bejelentkezés szükséges.

Cikkek találomra

Silent Witness (Quan Min Mu Ji) (2013)

Silent Witness (Quan Min Mu Ji) (2013)

  Az egyre nyitottabbá váló világ Kínába is "begyűrűzik", illetve onnan is kikerülnek ma már apró kis titkok, ezért mondáik és híres történelmi eseményeik feldolgozása mellett szép számban fellelhetők filmjeik között a sztártémák. Ezekre pedig a...

Way of Blue Sky (Aozora no yukue) (2005)

Way of Blue Sky (Aozora no yukue) (2005)

Nagasawa Masahiko filmje egy újabb bizonyítéka a japán tinédzserek életével és a felnőtté válás problémáival foglalkozó drámák magas színvonalának. Akárcsak az egy évvel később szintén általa rendezett The Night Picnic esetében, úgy itt is elsősorban...

The Lowly Ronin - Duel At Dawn (Suronin makaritoru dai nibu akats…

The Lowly Ronin - Duel At Dawn (Suronin makaritoru dai nibu akatsuki no shito) (1982)

Magányos hősünk, a hegyvidéket járó „Tél-tavasz-nyár-ősz” nevű roninunk újra felbukkant, és ismét belekeveredik az események  sűrűjébe. Neki baj, nekünk viszont szerencse, mert  ebből izgalmas történet alakul ki.

May 18 (2007)

May 18 (2007)

  A May 18 egyike a 2007-ben legjobban várt három dél-koreai filmnek. Egyrészt mindenképpen felüdülést jelent a tucatszám készülő romcomok és szellemlányos filmek sorában, másrészt, mivel a közelmúlt koreai történetével foglalkozik és erősen nacionalista beállítottságú, ottani...