Hírek:

Ha kérdésed van, azt a fórumon tedd fel, emailt, privát üzenetet csak akkor írj az adminoknak, ha a fórummal van probléma!
A félreértések elkerülése végett: mi is csak azokat a feliratokat ismerjük, amik kint vannak a főoldalon, ilyen témával foglalkozó kérdésekre ezért nem válaszolunk és nem nagyképűségből.

 

Szerző Téma: A Tale of Two Sisters - Két nővér ! SPOILER !  (Megtekintve 7614 alkalommal)

  • *
  • Karma: 80
2006. Június 28. 18:47, Szerda
Szóval, a következőkben a Két nővér című filmről fogok írni, illetve arról, hogy mi is történik benne. Amennyiben még nem láttad a filmet, ne olvasd ezt tovább, inkább nézd meg előbb és utána gyere vissza. 8-)

Szintén IMDB-n talált elemzés fordítása/összegzése, az eredeti angol szöveget "opiemar" nicknevű emberke írta.

SPOILER!

Kezdjük azzal, hogy letisztázzuk, hogy egész addig míg a mostohaanya szürke rzuhában meg nem érkezik, csak ketten vannak a házban: az apa és Su-mi (kivéve a vacsorát). Su-yeon-t és Eun-joo-t (a mostohaanya) csak úgy képzeli Su-mi. Ezen kívül van egy-két jelenet, ahol Su-yeon és az édesanya (az igazi) látható.

A másik dolog, ami tisztázásra szorul, hogy bár ez egy horrorfilm is, de még sokkal inkább egy pszichológiai thriller és dráma. A történet a megbánásról szól és a bűntadattal, lelkiismeretfurdalással való együttélésről (pontosabban ezeket az érzéseket feldolgozni képtelen lányról).

A későbbi visszavillanásokban arra utalnak, hogy a lányok édesanyja valami betegségtől, vagy depressziótól szenved, ezért van szükség Eun-joo jelenlétére, aki valamiféle ápolónő (erről tanúskodik a filmben mutatott néhány fénykép is). Elképzelhető, hogy az apának és a nőnek viszonya volt, de az is, hogy csak Su-mi hitte
így. Akárhogyis, a múltbéli jelenetekben Eun-joo és Su-mi között érezhető ellenségeskedés van. Az édesanya öngyilkos lesz, és Su-yeon, aki rátalál, pánikba esik és magára rántja a szekrényt. Su-mi meghallja ezt és utána szeretne járni a zajnak, de hagyja hogy kíváncsisága és aggódása felett Eun-joo iránt érzett ellenszenve győzedelmeskedjen. Mikor Eun-joo ezt észreveszi, ekkor mondja a lánynak, hogy ezt meg fogja bánni, tudatában annak, hogy Su-yeon azokban a pillanatokban épp haldoklik. Su-mi később megtudja mi is történt, mentálisan és érzelmileg összeomlik. Elmegyógyintézetbe kerül egy időre, majd később hazaengedik.

Ezzel a momentummal indul a film.

Su-yeon nagyon sokat jelentett Su-mi-nek, de mégsem volt vele pont akkor, mikor szüksége lett volna rá. Ami még rosszabb, hogy Eun-joo iránti gyűlölete miatt. Az igazságot Su-mi képtelen elviselni, ezért tudatalattija egyfajta álomvilágot hoz létre, hogy elmeneküljön a fájdalomtól. Ebben a vilába képzeli Su-yeon-t, hogy ott legyen újra vele és megvédje. Ehhez persze szükség van olyasvalakire is, akitől meg kell védeni, ezért képzeli Eun-joo-t. Így Su-mi olyan szituációkat képzel magának, mikor szeretett testvére védelmére kelhet és/vagy segíthet neki. pl.: mikor hangokat hall, vagy mikor "megjön" neki (fontosnak tartom megjegyezni, hogy "mindhármuknak" aznap jött meg, ami persze nem olyan meglepő, hiszen fizikailag csak 1 személyről van szó). Minden ilyen szituációt azért képzel Su-mi, hogy kapjon még egy esélyt.

Mivel ezek a szituációk nem elég jelentősek, hogy enyhítsék a bűntudatot és lelkiismeretfurdalást egyre súlyosabb szituációkat képzel el. pl.: Su-yeon kezén horzsolásokat képzel, és hogy bezárják a szekrénybe.

Olyan helyzeteket teremt, amiknél jóval nagyobb jelentősége van annak, hogy segít testvérén. Sajnos ez a képzelődése nem ér célt, mert a szekrénybe-zárós jelenet többször is ismétlődik, de soha nem ér oda időben. Kifakad, és elmondja az apján, hogy folyton bezárja Su-yeon-t a szekrénybe. Ezen a pont az apa sem
bírja tovább és emlékezteti Su-mi-t, hogy testvére halott.

Mivel veszélybe kerül Su-mi álomvilága, pánikba esik, hiszen nem tudja elfogadni a szörnyű valóságot. Kétségbeesett próbálkozásként még durvább helyzeteket képzel, életre-halálra menőket: Su-yeon egy zsákban, véresen, félholtra verve. Su-mi hiába próbálna segíteni, elkésik. Ekkor teljesen összeroppan, még
elkeseredettebb lesz, még meg is sebesíti magát. A jelenetben, mikor Su-mi a padlón fekszik és Eun-joo föléhajol (szimbolzálva az őt kísértő bűntudatot és lelkiismeretfurdalást) és ezt mondja: "Tudod mi az igazán ijesztő? Amikor el akarsz felejteni valamit. Teljesen kitörölni az emlékét. De nem tudod. Nem múlik el. És úgy követ téged, mint egy szellem." Ezen a ponton jön rá Su-mi, hogy csak egy módon menekülhet a fájdalomtól: ha meghal. A film elejétől kezdve most látunk először mosolyt az arcán, ahogy elfogadja a tényt, hogy meg kell halnia.

De ez mégsem történik meg. Hazaérkezik az apa, és az igazi Eun-joo-t is magával hozta. Egy újabb sokkoló élmény Su-mi számára látnia "saját magát", ugyanis abban a pillanatban épp Eun-joo-nak képzeli magát. Visszakerül a kórházba, Eun-joo pedig találkozik Su-yeon szellemével. Bár ez az utóbbi valójában nem történik meg, amit onnan tudhatunk, hogy az egész jelenet a véres zsákkal sem történt meg. Így nincs vérnyom sem a padlón.

Nyugodtan írjatok saját véleményt illetve, ha valamit máshogy gondoltok, esetleg kérdésetek van. Beszéljük meg! :-D
« Utoljára szerkesztve: 2006. Június 28. 18:51, Szerda írta kisho »
Támogassuk az ázsiai filmek magyarországi DVD kiadását! Ha tetszik egy film és megjelent idehaza, vedd meg! Én is így teszek. :))

  • *
  • Karma: 82
2006. Június 29. 17:56, Csütörtök
Csak annyit tennék hozzá, hogy ráadásul már az elején "lelövik" a poént, hogy csak egy leányzó van, de az ember nem veszi észre. Ez az a rész, amikor kihívja a papa a kocsiból, mert nem száll ki és az a szöveg, hogy "Szállj ki a kocsiból", de úgy van az egész összehozva, hogy lazán érthető úgy is, hogy csak az "egyikükre" szól rá a kettőből.
Egyszer meg kellene néznem mégegyszer ezt a filmet, mert csak 1x láttam, az is jó rég volt és arra emlékszem, hogy nem mindent sikerült felfogni belőle.

2006. Június 29. 18:36, Csütörtök
a mosogató alatt mi/ki van? engem csak ez érdekel! :smoke: :-D

  • No avatar
  • *
  • Karma: 76
2006. Június 29. 18:43, Csütörtök
a mosogató alatt mi/ki van? engem csak ez érdekel! :smoke: :-D

Az nem az anya szelleme? Ugyanaz, aki felmászik az ágyra mikor a kiscsaj alszik :)

2006. Június 29. 18:47, Csütörtök
a mosogató alatt mi/ki van? engem csak ez érdekel! :smoke: :-D

Az nem az anya szelleme? Ugyanaz, aki felmászik az ágyra mikor a kiscsaj alszik :)

előfordulhat... :roll:

  • *
  • Karma: 80
2006. Június 29. 19:20, Csütörtök
YEZy:
Na igen, ez nem csak ott történik meg, hanem kicsivel később is. (akkor az apa név szerint szólítja Su-mi-t, pedig "mindkét" lány ott van) Bár lehet, hogy ez az egész az eredeti nyelven nem olyan feltűnő. Én lehet egy kicsit át fogom majd írni a magyar felirat ezen részeit. Apropó: egy koreai leányzó volt olyan kedves és lefordította nekem, hogy mi van a papíron. Az apja írta: egy kicsit el kell mennie otthonról, délután jön. Egy kicsit csalódott voltam, azt hittem nagyobb jelentősége lesz annak a szövegnek. :(
arnold:
A vacsoránál a nőnek egyfajta rohama lesz, ami valószínűleg azért történik, mert megszállja Su-yeon szelleme. Azért gondolom ezt, mert ami történik szinte egy az egyben az, ami Su-yeonnal történhetett mikor rádőlt a szekrény (tehát mintha megismétlődne a haláltusája). Így nem tűnik elképzelhetetlennek, hogy a másik szellem (a mosogató alatti) az édesanyáé.
« Utoljára szerkesztve: 2006. Június 29. 19:25, Csütörtök írta kisho »
Támogassuk az ázsiai filmek magyarországi DVD kiadását! Ha tetszik egy film és megjelent idehaza, vedd meg! Én is így teszek. :))

  • No avatar
  • *
  • Karma: 76
2006. Június 29. 19:46, Csütörtök
Vagy csak egy hatásvadász elem :roll:

  • *
  • Karma: 80
2006. Június 29. 20:15, Csütörtök
Vagy csak egy hatásvadász elem :roll:
Is. :-D Mint minden horrorban az ijesztgetős jelenetek nagy része, de ettől még nem lesz rossz. ;)
« Utoljára szerkesztve: 2006. Június 29. 20:22, Csütörtök írta kisho »
Támogassuk az ázsiai filmek magyarországi DVD kiadását! Ha tetszik egy film és megjelent idehaza, vedd meg! Én is így teszek. :))

2006. Június 29. 20:47, Csütörtök
Vagy csak egy hatásvadász elem :roll:
Is. :-D Mint minden horrorban az ijesztgetős jelenetek nagy része, de ettől még nem lesz rossz. ;)

ez azért nem az a tipikus horror, sőt én inkább egy misztikus családi drámának mondanám.

  • *
  • Karma: 80
2006. Június 29. 21:33, Csütörtök
Vagy csak egy hatásvadász elem :roll:
Is. :-D Mint minden horrorban az ijesztgetős jelenetek nagy része, de ettől még nem lesz rossz. ;)

ez azért nem az a tipikus horror, sőt én inkább egy misztikus családi drámának mondanám.
Na igen, de ez csak a film végére derül ki, addig meg párszor ráhozza az emberre a szívbajt.
Támogassuk az ázsiai filmek magyarországi DVD kiadását! Ha tetszik egy film és megjelent idehaza, vedd meg! Én is így teszek. :))

  • No avatar
  • *
  • Karma: 76
2006. Június 30. 11:33, Péntek
Az biztos, hogy igényesebb és jobb szvsz a legtöbb misztikus horrornál. Ezért nem értem, miért kellett pont az említett elemeket belecsempészni, amitől inkább a kommersz felé mozdult el, és mint látjuk teljesen lényegtelenek. Ha kihagyták volna a hosszú fekete hajú kislány ijsztget toposzt, sikkal egységesebb lett volna.

2006. Június 30. 11:41, Péntek
Vagy csak egy hatásvadász elem :roll:
Is. :-D Mint minden horrorban az ijesztgetős jelenetek nagy része, de ettől még nem lesz rossz. ;)

ez azért nem az a tipikus horror, sőt én inkább egy misztikus családi drámának mondanám.
Na igen, de ez csak a film végére derül ki, addig meg párszor ráhozza az emberre a szívbajt.

ez igaz! olyan, mint a 2009 Lost Memories. ott is csak a végén jön rá a néző, hogy valójában teljesen másról szólt a film, mint ahogy azt az elején sejteni lehetett. :)

  • *
  • Karma: 80
2006. Június 30. 12:38, Péntek
Ha kihagyták volna a hosszú fekete hajú kislány ijsztget toposzt, sikkal egységesebb lett volna.
Eddig minden általam látott ázsiai horrorban volt ilyen. :shock: Létezik olyan amibe nincs? Kíváncsi lennék arra.
Támogassuk az ázsiai filmek magyarországi DVD kiadását! Ha tetszik egy film és megjelent idehaza, vedd meg! Én is így teszek. :))

  • No avatar
  • *
  • Karma: 76
2006. Június 30. 13:27, Péntek
Ha kihagyták volna a hosszú fekete hajú kislány ijsztget toposzt, sikkal egységesebb lett volna.
Eddig minden általam látott ázsiai horrorban volt ilyen. :shock: Létezik olyan amibe nincs? Kíváncsi lennék arra.

Tetsuo
Uzumaki pl.

  • *
  • Karma: 80
2006. Június 30. 13:31, Péntek
Ha kihagyták volna a hosszú fekete hajú kislány ijsztget toposzt, sikkal egységesebb lett volna.
Eddig minden általam látott ázsiai horrorban volt ilyen. :shock: Létezik olyan amibe nincs? Kíváncsi lennék arra.

Tetsuo
Uzumaki pl.
Hehe akkor mégis láttam. :)
Támogassuk az ázsiai filmek magyarországi DVD kiadását! Ha tetszik egy film és megjelent idehaza, vedd meg! Én is így teszek. :))