Hírek:

Ha kérdésed van, azt a fórumon tedd fel, emailt, privát üzenetet csak akkor írj az adminoknak, ha a fórummal van probléma!
A félreértések elkerülése végett: mi is csak azokat a feliratokat ismerjük, amik kint vannak a főoldalon, ilyen témával foglalkozó kérdésekre ezért nem válaszolunk és nem nagyképűségből.

 

Szerző Téma: B kategória - értelmezések, vélemények, fikció és valóság :)  (Megtekintve 4228 alkalommal)

  • No avatar
  • *
  • Karma: 76
2007. Január 31. 09:59, Szerda
A főoladlról kiindulva akkor nézzük meg, kinek, mi a véleménye erről a... Műfajról? Stílusról? Vagy mi ez egyáltalán?

Vitaindító idézet:

Idézetet írta: Ramiz
Ezt a "B kategória" kifejezést kezditek túlságosan is lesajnálóan használni. Nagy remekművek kerültek ki már ebből a kategóriából... :D

Én most így hirtelen nem tudnék "nagy remekműveket" említeni, de pl. nekem az Őrült Stone nem tartozik ide.
Szvsz. vannak jó B filmek, de azok már az annyira rossz, hogy már jó kategóriát képezik. Ha benézel a cinematikon ebbe a részlegbe ott szépen szemezgettek is ezekből, de azért nem nevezném őket remekműnek. Az egyik kedvencem a Surf Nazis Must Die! Ez tényleg hihetetlen film lehet, de nem remekmű  :-o


  • Karma: 36
2007. Január 31. 11:32, Szerda
Jó téma! :-D
Nos, az én első kérdésem az lenne, hogy pontosan mit jelent az, hogy "B-kategóriás"? Persze, én is használtam már a kifejezést, de nem tudom, hogy honnan jön vagy hogy konkrétan milyen kritérium dönti el, hogy egy film ebbe a kategóriába tartozik-e. Próbáltam wikin rákeresni, de nem találtam semmit...

  • *
  • Karma: 82
2007. Január 31. 11:57, Szerda
Jó téma! :-D
Nos, az én első kérdésem az lenne, hogy pontosan mit jelent az, hogy "B-kategóriás"? Persze, én is használtam már a kifejezést, de nem tudom, hogy honnan jön vagy hogy konkrétan milyen kritérium dönti el, hogy egy film ebbe a kategóriába tartozik-e. Próbáltam wikin rákeresni, de nem találtam semmit...

Én is ezt akartam kérdezni... :) Jó példa erre az Azumi 1-2, ahol az első rész dícséretet kapott (többek között ezen az oldalon is), míg a második rész B filmnek lett titulálva, pedig én a kivitelezést tekintve nem sok különbséget találtam a két film között...

  • *
  • Karma: 80
2007. Január 31. 13:21, Szerda
Ha jól tudom, akkor a "B" betű a "Budget" (költségvetés) szó rövidítése jelen esetben. Szokták használni még a "Low budget" film kifejezést is.
Hogy ki mit sorol ebbe a kategóriába, az viszont szvsz. eléggé ízlés kérdése.
« Utoljára szerkesztve: 2007. Január 31. 13:23, Szerda írta kisho »
Támogassuk az ázsiai filmek magyarországi DVD kiadását! Ha tetszik egy film és megjelent idehaza, vedd meg! Én is így teszek. :))

  • No avatar
  • *
  • Karma: 76
2007. Január 31. 13:46, Szerda
Jó téma! :-D
Nos, az én első kérdésem az lenne, hogy pontosan mit jelent az, hogy "B-kategóriás"? Persze, én is használtam már a kifejezést, de nem tudom, hogy honnan jön vagy hogy konkrétan milyen kritérium dönti el, hogy egy film ebbe a kategóriába tartozik-e. Próbáltam wikin rákeresni, de nem találtam semmit...

Itt a Wiki bejegyzés.. Elég terjedelmes, mint ahogy arra fel is hívják a figyelmet.

Én A-listás, meg B-listás mozikról, meg színészekről tudok, pénz, meg tehetség fügvénye volt, ki, melyikbe kerül.

  • Karma: 29
2007. Január 31. 14:15, Szerda
Ha jól tudom, akkor a "B" betű a "Budget" (költségvetés) szó rövidítése jelen esetben. Szokták használni még a "Low budget" film kifejezést is.
Hogy ki mit sorol ebbe a kategóriába, az viszont szvsz. eléggé ízlés kérdése.
Szerintem a B valoban low-budget-et jelent, olyan filmet, ami alapvetoen TV-be vagy DVD-re keszult, jobbara ismeretlen, altalaban nem tul tehetseges szineszekkel, megmosolyogtato trukkokkel, es jol bejaratott, ragogumi izu, ezerszer elsutott forgatokonyvvel (zsaru-baratjat-megoli-egy-banda-o-pedig-bosszut-all-es-kozben-megszerzi-a-not-is, illetve a masik nepszeru verzio: vizi/foldi/legi-szorny-szedi-aldozatait-alulkvalifikalt-kutatocsoport-elindul-es-csak-a-noi-es-a-ferfi-foszereplo-eli-tul-ja-es-a-szorny-persze-kinyiffan-de-a-vegen-bugyborekol/integet/nyuszog-a-kovetkezo-foreshadowingolva-az-ujabb-ugyanolyan-pocsek-reszt), alapvetoen ilyeneket ad az RTL Klub es a TV2 hetkoznap estenkent...

ugyanakkor ebbe a stilusba esik pl. Van Damme Veres Sportja, ami azert annak idejen moziban ment es jelentos sikert konyvelhetett el maganak, ma mar azonban a B-film kategoriaban kornyadozik, tobbek kozott azert, mert a sorozatok presztizse igencsak megnott, es peldaul egy Szokes (Prison Break) megvalositasi szinvonala messze felulmulja ezen klasszikuset...

es persze ne feledkezzunk el az olyan B-movie sztarokrol sem, mint Bruce Campbell (Evil Dead trilogia, valamint feltunt a Xena, Hercules, Brisco County Jr es egyeb sorozatokban is)... miattuk annyira szeretheto ez a mufaj...  :-D
If you were to ask me if I'd ever had the bad luck to miss my daily cocktail, I'd have to say that I doubt it; where certain things are concerned, I plan ahead.
Luis Bunuel

2007. Január 31. 15:07, Szerda
Én is ezt akartam kérdezni... :) Jó példa erre az Azumi 1-2, ahol az első rész dícséretet kapott (többek között ezen az oldalon is), míg a második rész B filmnek lett titulálva, pedig én a kivitelezést tekintve nem sok különbséget találtam a két film között...

már aki... én egyik részért sem hozsannáztam túlságosan. :-D

szerintem is az alacsony költségvetésre utal a dolog, ami persze nem jelenti azt, hogy ezek automatikusan rossz filmek! éppen a távol-kelet az, ami rendre alátámasztja, hogy kevés anyagi ráfordítással is lehet jó filmeket csinálni. sőt, az sem törvényszerű, hogy b-filmet csak kevésbé ismert rendező csinálhat. ahogy az sem, hogy csak tehetségtelen színészek vállalnak szerepeket kis költségű produkciókban.
« Utoljára szerkesztve: 2007. Január 31. 15:16, Szerda írta arnold »

  • Karma: 30
2007. Január 31. 15:42, Szerda
 A kezdeti elnevezés a nagy amerikai filmgyártóktól ered,a 50-es évekből, úgy ahogy azt Kisho és Santito  egyaránt helyesen vázolták A sztárok, akik a pénzt pusztán a nevükkel is hozták, 1-1 filmre jó rendezőt,operatőrt,nagy költségvetést..stb kaptak. Ezeket a filmeket adták a mozikban főműsorban, a nagytermekben. Árukapcsolás révén, (1 jegyáron 2 filmet) a néző kapott egy olyan másik filmet, amelyeket eleve úgy alakítottak, hogy ne lehessenek vetélytársai az akkori szuperprodukcióknak, de úgy érezze, kedveztek neki a pénzéért. Ezek voltak a B kategóriás filmek. Pl. Ronald Reagan, a későbbi elnök is ilyenekben alakított leginkább. Akár 2 azonos stílusú mozi is lehetett. A "Gunfight At OK Corral" Burt Lancaster-rel + Reagan "futottak még" kategóriájú mozija. Az egész innen indult, a nézők hamar rájöttek a "beetetés" jellegére, innen maradt meg az,hogy negatív felhang kötődik hozzá. A többi már történelem..és sok-sok félreértés az eredet nem ismerete miatt...
"Oh Great Spirit, who made all races, look kindly upon the whole human family and take away the arrogance and hatred which separates us from our brothers..." - Native American Prayer

  • Karma: 36
2007. Január 31. 16:03, Szerda
Köszönjük a felvilágosítást, oldfan! :merci:
Nos, az Evil Dead és a Hellraiser típusú filmek akkor simán beférnek ebbe a kategóriába, az Őrült Stone nemkülönben, és én mindet nagyon élveztem! :cool: A jó kis japán sexploitation filmekről nem is beszélve. Szóval nem kell szerintem negatív értelemben használni ezt a kifejezést, legalábbis annak veszélye nélkül nem érdemes, hogy az illetőt elkönyvelik olyannak, mint a Cinema- és Vox-olvasók, akik csak azt nézik, hogy mennyibe került és mennyit hozott egy-egy film. (Könyvtárban olvasgattam egy időben őket, vicces volt, hogy sok cikkben nem a rendező neve volt zárójelben a filmek címe mögött és nem is a főszereplő színész neve, hanem a bevétel... :lol: ). Ha bénák a színészek, akkor azt kell mondani. Bruce Campbell például, ha már így feljött, szerintem zseniálisat alakít az Evil Dead 2-ben (még csak azt láttam a trilógiából), míg mondjuk Ben Stiller meg Ben Affleck, akik mindketten drága és felkapott színészek, akkora pancserok, hogy csoda, úúúútálom őket. :D

  • No avatar
  • *
  • Karma: 76
2007. Január 31. 20:28, Szerda
Köszönjük a felvilágosítást, oldfan! :merci:
Nos, az Evil Dead és a Hellraiser típusú filmek akkor simán beférnek ebbe a kategóriába, az Őrült Stone nemkülönben, és én mindet nagyon élveztem! :cool: A jó kis japán sexploitation filmekről nem is beszélve. Szóval nem kell szerintem negatív értelemben használni ezt a kifejezést, legalábbis annak veszélye nélkül nem érdemes, hogy az illetőt elkönyvelik olyannak, mint a Cinema- és Vox-olvasók, akik csak azt nézik, hogy mennyibe került és mennyit hozott egy-egy film. (Könyvtárban olvasgattam egy időben őket, vicces volt, hogy sok cikkben nem a rendező neve volt zárójelben a filmek címe mögött és nem is a főszereplő színész neve, hanem a bevétel... :lol: ). Ha bénák a színészek, akkor azt kell mondani. Bruce Campbell például, ha már így feljött, szerintem zseniálisat alakít az Evil Dead 2-ben (még csak azt láttam a trilógiából), míg mondjuk Ben Stiller meg Ben Affleck, akik mindketten drága és felkapott színészek, akkora pancserok, hogy csoda, úúúútálom őket. :D

Megint csak azt tudom mondani, a kivétel erősíti a szabájt. B filmekből töménytelen mennyiségű készült, így hát természetes, hogy akad egy két vicces, vagy hangulatos, soha nem is mondatm, hogy ennek a filmkategóriának nincs bája. De a többség sajnos ordítóan rossz, így szerintem nyugodtan használhatjuk negatív jelzőként. A már többször felhozott Kitamura a tökéletes példa. Nála egy vékony határvonal választja el, hogy normális, vagy B kategóriás filmet csinál. Vagy sikerül belevinnie egy kis plusszt, vagy nem.
Van egy észervételem is. A B filmek készítőinek kedvenc forgatási helyszíne az erdő. Úgy vettem észre, hogy rengeteg iylen filmben használják ezt a természetes díszletet, és rettentően idegesít. Persze más helyszínek is előfordulhatnak, csak az a lényeg, hogy szabad ég alatt legyenek.

Egyébként felhívnám a figyelmet, hogy az egyik ilyen B film, ami történetesen nekem is tetszett, az Army of Darkness éppen a hét filmje a cinematikon.

És ez sem lehet semmi...

Török Star Wars



Itt az iMDB-s link, érdemes elolvasni a kommenteket :lol: http://www.imdb.com/title/tt0182060/
« Utoljára szerkesztve: 2007. Január 31. 20:34, Szerda írta Manu »

  • Karma: 36
2007. Január 31. 20:34, Szerda
Megint csak azt tudom mondani, a kivétel erősíti a szabályt. B filmekből töménytelen mennyiségű készült, így hát természetes, hogy akad egy két vicces, vagy hangulatos, soha nem is mondatm, hogy ennek a filmkategóriának nincs bája. De a többség sajnos ordítóan rossz, így szerintem nyugodtan használhatjuk negatív jelzőként. A már többször felhozott Kitamura a tökéletes példa. Nála egy vékony határvonal választja el, hogy normális, vagy B kategóriás filmet csinál. Vagy sikerül belevinnie egy kis plusszt, vagy nem.
Van egy észervételem is. A B filmek készítőinek kedvenc forgatási helyszíne az erdő. Úgy vettem észre, hogy rengeteg iylen filmben használják ezt a természetes díszletet, és rettentően idegesít. Persze más helyszínek is előfordulhatnak, csak az a lényeg, hogy szabad ég alatt legyenek.
Persze. Mondjuk ez már néző kérdése, én jobban elfogadom az erdőt egy B-filmben, mert tudom, hogy nem volt sok pénzük, mint az ezredik lepusztult háztető-lobogó fehér ruhák-üldögélő, semmittevő, hallgatag fiatalok művészfilmes sablont, mert ott a fantázia hiányzott, és művészeteknél nálam ez rosszabb.

  • Karma: 36
2007. Január 31. 20:35, Szerda
A halivudi b-filmekről egy kicsit alaposabban.

2007. Január 31. 20:40, Szerda
kérdeznék én is egyet:

ha b-film=alacsony költségvetés, akkor a japán filmek nagy része ebbe a kategóriába sorolható?

  • No avatar
  • *
  • Karma: 76
2007. Január 31. 20:49, Szerda
Megint csak azt tudom mondani, a kivétel erősíti a szabályt. B filmekből töménytelen mennyiségű készült, így hát természetes, hogy akad egy két vicces, vagy hangulatos, soha nem is mondatm, hogy ennek a filmkategóriának nincs bája. De a többség sajnos ordítóan rossz, így szerintem nyugodtan használhatjuk negatív jelzőként. A már többször felhozott Kitamura a tökéletes példa. Nála egy vékony határvonal választja el, hogy normális, vagy B kategóriás filmet csinál. Vagy sikerül belevinnie egy kis plusszt, vagy nem.
Van egy észervételem is. A B filmek készítőinek kedvenc forgatási helyszíne az erdő. Úgy vettem észre, hogy rengeteg iylen filmben használják ezt a természetes díszletet, és rettentően idegesít. Persze más helyszínek is előfordulhatnak, csak az a lényeg, hogy szabad ég alatt legyenek.
Persze. Mondjuk ez már néző kérdése, én jobban elfogadom az erdőt egy B-filmben, mert tudom, hogy nem volt sok pénzük, mint az ezredik lepusztult háztető-lobogó fehér ruhák-üldögélő, semmittevő, hallgatag fiatalok művészfilmes sablont, mert ott a fantázia hiányzott, és művészeteknél nálam ez rosszabb.

Szerintem az erdő tekintetében is a fantázia hiányzik. Ha lenne fantáziájuk nyilván kitalálnának egy olcsó, de ütős helyszínt, de csak oda mennek forgatni, ahol a legegyszerűbb. Nem kell díszletet építeni, utakat lezárni, hegyet mászni stb. stb.

arnold: Pont azt akarjuk itt taglalni, hogy az alacsony költségvetés még nem eredményezi a B mozit. Mellé jön a kommersz téma, a rossz színészek, a pocsék kivitelezés, a tehetségtelenség stb. stb. Aztán ha annyira elborult, vagy rossz, hogy már szórakozatató, akkor az megint más dolog, ezért érdekes az egész.

  • No avatar
  • *
  • Karma: 76
2007. Január 31. 20:52, Szerda
A halivudi b-filmekről egy kicsit alaposabban.

Coop. Én itt nem egy egyszerű linkre lennék kíváncsi, fentebb már én is belinkeltem a Wikipedia ide vonatkozó cikkejét, hanem mondjuk a Te vélemyedre. Dolgozni, dolgozni, nem lazsálni!  :samurai: :-D

 

anything